Vores bud på årets Oscarvindere!

Af: Lou von Brockdorff

Natten mellem søndag den 27.marts og mandag den 28.marts, er det tid til at den største filmpris skal uddeles! Vi kommer selvfølgelig med vores bud på hvem der vinder, og hvem som kan overraske, og gå hen og vinde!

Lige nu ser det ud til at ‘Dune’ får en stor aften, ved at vinde de fleste af de tekniske priser, mens Danmarks bedste bud på en Oscar, er med ‘Flugt’ som bedste dokumentar.

Derudover bliver det højest sandsynligt Will Smith og Jessica Chastains tur, til at komme på scenen og modtage Oscaren for bedste skuespiller og skuespillerinde, og ‘Power of the Dog’ er storfavorit til at vinde bedste film.

I nogle af kategorierne har vi flere bud på mulige vindere, da runner-ups i de forskellige kategorier, ligger rimeligt tæt.

Bedste mandlige birolle:

Ciarán Hinds (‘Belfast’)

Troy Kotsur (‘CODA’)

Jesse Plemons (‘The Power of the Dog’)

J.K. Simmons (‘Being the Ricardos’)

Kodi Smit-McPhee (‘The Power of the Dog’)

Vinder: Troy Kotsur (‘CODA’)

Mulig vinder: Kodi Smit-McPhee (‘The Power of the Dog’)


Bedste kvindelige birolle:

Jessie Buckley (‘The Lost Daughter’)

Ariana DeBose (‘West Side Story’)

Judy Dench (‘Belfast’)

Kirsten Dunst (‘The Power of the Dog’)

Aunjanue Ellis (‘King Richard’)

Vinder: Ariana DeBose (‘West Side Story’)

Mulig vinder: Kirsten Dunst (‘The Power of the Dog’)


Bedste animerede kortfilm:

‘Affairs of the Art’

‘Bestia’

‘Boxballet’

‘Robin Robin’

‘The Windshield Wiper’

Vinder: ‘Robin Robin’

Mulig vinder: ‘The Windshield Wiper’


Bedste kostumer:

‘Cruella’

Cyrano’

‘Dune’

‘Nightmare Alley’

‘West Side Story’

Vinder: ‘Cruella’

Mulig vinder: ‘Dune’

Bedste live action kortfilm:

‘Ala Kachuu – Take and Run’

‘The Dress’

‘The Long Goodbye’

‘On My Mind’

‘Please Hold’

Vinder: ‘The Long Goodbye’

Mulig vinder: ‘Ala Kachuu – Take and Run’

Bedste originale score:

‘Don’t Look Up’ (Nicholas Britell)

‘Dune’ (Hans Zimmer)

‘Encanto’ (Germaine Franco)

‘Parallel Mothers’ (Alberto Iglesias)

‘The Power of the Dog’ (Jonny Greenwood)

Vinder: ‘Dune’ (Hans Zimmer)

Mulig vinder: ‘The Power of the Dog’ (Jonny Greenwood)

Bedste lyd:

‘Belfast’

‘Dune’

‘No Time to Die’

‘The Power of the Dog’

‘West Side Story’

Vinder: ‘Dune’

Mulige vindere: ‘West Side Story’/’No Time to Die’

Bedste adapterede manuskript:

‘CODA’ (Siân Heder)

‘Drive My Car’ (Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe)

‘Dune’ (Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth)

‘The Lost Daughter’ (Maggie Gyllenhaal)

‘The Power of the Dog’ (Jane Campion)

Vinder: ‘CODA’ (Siân Heder)

Mulig vinder: ‘The Power of the Dog’ (Jane Campion)

Bedste originale manuskript:

‘Belfast’ (Kenneth Branagh)

‘Don’t Look Up’ (Adam McKay, David Sirota)

‘King Richard’ (Zach Baylin)

‘Licorice Pizza’ (Paul Thomas Anderson)

‘The Worst Person in the World’ (Eskil Vogt, Joachim Trier)

Vinder: ‘Licorice Pizza’ (Paul Thomas Anderson)

Mulig vinder: ‘Belfast’ (Kenneth Branagh)

Bedste mandlige hovedrolle

Javier Bardem (‘Being the Ricardos’)

Benedict Cumberbatch (‘The Power of the Dog’)

Andrew Garfield (‘Tick, Tick … Boom!’)

Will Smith (‘King Richard’)

Denzel Washington (‘The Tragedy of Macbeth’)

Vinder: Will Smith (‘King Richard’)

Mulig vinder: Benedict Cumberbatch (‘The Power of the Dog’)

Bedste kvindelige hovedrolle:

Jessica Chastain (‘The Eyes of Tammy Faye’)

Olivia Colman (‘The Lost Daughter’)

Penélope Cruz (‘Parallel Mothers’)

Nicole Kidman (‘Being the Ricardos’)

Kristen Stewart (‘Spencer’)

Vinder: Jessica Chastain (‘The Eyes of Tammy Faye’)

Mulig vinder: Nicole Kidman (‘Being the Ricardos’)

Bedste animerede spillefilm:

‘Encanto’

‘Flugt’

‘Luca’

‘The Mitchells vs. the Machines’

‘Raya and the Last Dragon’

Vinder: ‘Encanto’

Mulig vinder: ‘The Mitchells vs. the Machines’

Bedste fotografering:

‘Dune’ (Greig Fraser)

‘Nightmare Alley’ (Dan Laustsen)

‘The Power of the Dog’ (Ari Wegner)

‘The Tragedy of Macbeth (Bruno Delbonnel)

‘West Side Story’ (Janusz Kamiński)

Vinder: ‘Dune’ (Greig Fraser)

Mulig vinder: ‘The Power of the Dog’ (Ari Wegner)

Bedste dokumentarfilm:

‘Ascension’

‘Attica’

‘Flugt’

‘Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)’

‘Writing With Fire’

Vinder: ‘Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)’

Mulig vinder: ‘Flugt’

Bedste korte dokumentarfilm

‘Audible’

‘Lead Me Home’

‘The Queen of Basketball’

‘Three Songs for Benazir’

‘When We Were Bullies’

Vinder: ‘The Queen of Basketball’

Mulig vinder: ‘Three Songs for Benazir’

Bedste klipning:

‘Don’t Look Up’

‘Dune’

‘King Richard’

‘The Power of the Dog’

‘Tick, Tick … Boom!’

Vinder: ‘Dune’

Mulige vindere: ‘King Richard’/’Tick, Tick … Boom!’

Bedste internationale spillefilm:

‘Drive My Car’ (Japan)

‘Flugt’ (Danmark)

‘The Hand of God’ (Italien)

‘Lunana: A Yak in the Classroom’ (Bhutan)

‘The Worst Person in the World’ (Norge)

Vinder: ‘Drive My Car’ (Japan)

Mulig vinder: ‘Flugt’ (Danmark)

Bedste makeup og hår: 

‘Coming 2 America’

‘Cruella’

‘Dune’

‘The Eyes of Tammy Faye’

‘House of Gucci’

Vinder: ‘The Eyes of Tammy Faye’

Mulig vinder: ‘Cruella’

Bedste originale sang:

‘Be Alive’ (‘King Richard’) – Beyoncé Knowles-Carter, Dixson

‘Dos Oruguitas’ (‘Encanto’) – Lin-Manuel Miranda

‘Down to Joy’ (‘Belfast’) – Van Morrison

‘No Time to Die’ (‘No Time to Die’) – Billie Eilish, Finneas O’Connell

‘Somehow You Do’ (‘Four Good Days’) – Diane Warren

Vinder: ‘No Time to Die’ (‘No Time to Die’) – Billie Eilish, Finneas O’Connell

Mulig vinder: ‘Dos Oruguitas’ (‘Encanto’) – Lin-Manuel Miranda

Bedste scenografi:

‘Dune’

‘Nightmare Alley’

‘The Power of the Dog’

‘The Tragedy of Macbeth’

‘West Side Story’

Vinder: ‘Dune’

Mulig vinder: ‘Nightmare Alley’

Bedste visuelle effekter: 

‘Dune’

‘Free Guy’ 

‘No Time to Die’

‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’

‘Spider-Man: No Way Home’

Vinder: ‘Dune’

Mulig vinder: ‘Spider-Man: No Way Home’

Bedste instruktør:

Kenneth Branagh (‘Belfast’)

Ryûsuke Hamaguchi (‘Drive My Car)

Paul Thomas Anderson (‘Licorice Pizza)

Jane Campion (‘The Power of the Dog’)

Steven Spielberg (‘West Side Story)

Vinder: Jane Campion (‘The Power of the Dog’)

Mulige vindere: Steven Spielberg (‘West Side Story)/Kenneth Branagh (‘Belfast’)


Bedste film:

‘Belfast’

‘CODA’

‘Don’t Look Up’

‘Drive My Car’

‘Dune’

‘King Richard’

‘Licorice Pizza’

‘Nightmare Alley’

‘The Power of the Dog’

‘West Side Story’

Vinder: ‘The Power of the Dog’

Mulige vindere: ‘Coda’/’Drive my Car’/’Belfast’

Vi håber at I alle får en fantastisk Oscarfest!!.. Eller selvfølgelig bare læser vores opdatering mandag, på nattens begivenheder.

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: