Af: Lou von Brockdorff

Manden bag filmene ‘Hereditary’ og ‘Midsommar’, har fundet sin hovedrolle til sin næste film ‘Disappointment Blvd’.
Det bliver den yderst talentfulde Joaquin Pheonix, som skal spille hovedrollen i Ari Asters næste filmprojekt. Vi så sidst Pheonix i ‘Joker’ filmen, hvor han meget fortjent vandt en Oscar.
Aster har allerede skabt en kometkarriere med sine to første spillefilm, og har slået sit navn fast som en af de bedste og mest spændende gyserinstruktøre.
Men det rygtedes lige nu at hans næste filmprojekt bliver en mørk komedie. Intet er dog blevet bekræftet, eller afkræftet. Det vides dog af Asters næste film kommer til at hedde “Disappointment Blvd.” og ligesom tilfældet var med hans to andre film, bliver den produceret i samarbejde med amerikanske A24.
Vi må, indtil vi ved mere, vente i spænding på flere informationer, om det filmprojekt. Men det bliver en spændende kombination med Aster og Pheonix.