‘The Wizard of Oz’ får en remake

Af: Lou von Brockdorff

I sidste uge havde vi en nyhed om en filmatisering af musicalen ‘Wicked’, som er en spirituel efterfølger til ‘Wizard of Oz’. nu er der nyt om et remake af den legendariske musical.

Den oprindelige musical er fra 1939, men New Line Cinema, arbejder lige nu på et remake af den gamle klassiker.

Remaken skal instrueres af den Emmy-vindende Nicole Kassell, som også stod bag kameraet på HBO Nordic serien ‘Watchmen’.

Der er meget at leve op til i forhold til den originale film, men angiveligt bliver det en nyfortolkning, der også trækker på andre elementer fra forfatteren L. Frank Baums klassiske børnebøger end dem, vi kender fra filmklassikeren.

Udover den nye remake af den gamle klassiker, arbejdes der også på en animeret musical med hunden Toto, som spillede en stor rolle i den gamle film.

Det vides ikke endnu hvornår remaken af ‘The Wizard of Oz’ får premiere.

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: