Golden Globe nomineringerne 2021

Af: Lou von Brockdorff

Vi går stille og roligt ind i dette års award-sæson, og i denne uge kom årets nominerede til Golden Globe ud.

I blandt dem er både filmen ‘Druk’ nomineret for bedste udenlandske film, og Susanne biers HBO serie ‘The Undoing’ er nomineret i flere priser, b.la. bedste miniserie.

Den film med flest nomineringer er Netflix-filmen ‘Mank’ med Gary Oldman, instrueret af David Fincher.

Derudover vil Jane Fonda, blive hædret med æresprisen ‘Cecil B. DeMille Award’ for hendes lange karriere indenfor film, og Norman Lear vil få den forholdsvis nye pris, som hedder ‘Carol Burnett Award’ for hans lange karriere indenfor tv.

Pågrund af Corona bliver Golden Globe afholdt virtuelt den 1.marts 2021.

Bedste Drama

The Father
Nomadland
The Trial of the Chicago Seven
Promising Young Woman
Mank

Bedste komedie/musical

Borat Subsequent Moviefilm
Hamilton
Music
Palm Springs
The Prom

Bedste kvindelige hovedrolle i et drama

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Andra Day (The United States Vs. Billie Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Frances McDormand (Nomadland)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Bedste mandlige hovedrolle i et drama

Riz Ahmed (The Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Tahar Rahim (The Mauritanian)

Bedste kvindelige hovedrolle i en musical/comedy

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Kate Hudson (Music)
Michelle Pfeiffer (French Exit)
Rosamund Pike (I Care a Lot)
Anya Taylor-Joy (Emma.)

Bedste mandlige hovedrolle i en musical/comedy

Sacha Baron Cohen (Borat 2)
James Corden (The Prom)
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Dev Patel (The Personal History of David Copperfield)
Andy Samberg (Palm Springs)

Bedste kvindelige birolle i enhver filmgenre

Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Coleman (The Father)
Jodie Foster (The Mauritanian)
Amanda Seyfried (Mank)
Helena Zengel (News Of The World)

Bedste mandlige birolle i enhver filmgenre

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Jared Leto (The Little Things)
Bill Murray (On The Rock)
Leslie Odom Jr. (One Night In Miami)

Bedste instruktør

Emerald Fennell (Promising Young Woman)
David Fincher (Mank)
Regina King (One Night In Miami)
Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago Seven)
Chloe Zhao (Nomadland)

Bedste manuskript

Emerald Fennell (Promising Young Woman)
Jack Fincher (Mank)
Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)
Christopher Hampton og Florian Zeller (The Father)
Chloe Zhao (Nomadland)

Bedste ikke-engelsksprogede film

Druk (Danmark)
La Llorona (Guatemala/Frankrig)
The Life Ahead (Italien)
Minari (USA)
Two Of Us (USA/Frankrig)

Bedste animationsfilm

Croods – En ny tid
Fremad
Over The Moon
Sjæl
Wolfwalkers

Bedste originale musik

The Midnight Sky
Tenet
News of the World
Mank
Sjæl

Bedste originale sang

“Fight For You” (Judas and the Black Messiah)
“Hear My Voice” (The Trial of the Chicago 7)
“Life Seen” (The Seen)
“Speak Now” (One Night In Miami)
“Tigress & Tweed” (The United States vs. Billie Holiday)

Bedste tv-serie – drama

The Crown
Lovecraft Country
The Mandalorian
Ozark
Ratched

Bedste tv-serie – musical/komedie

Emily in ParisThe Flight AttendantThe GreatSchitt’s CreekTed Lasso

Bedste mini-serie, antologi-serie eller tv-film

Normal People
The Queen’s Gambit
Small Axe
The Undoing
Unorthodox

Bedste kvindelige skuespiller i en dramaserie

Olivia Colman (The Crown)
Jodie Comer (Killing Eve)
Emma Corrin (The Crown)
Laura Linney (Ozark)
Sarah Paulson (Ratched)

Bedste mandlige skuespiller i en dramaserie

Jason Bateman (Ozark)
Josh O’Connor (The Crown)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Al Pacino (Hunters)
Matthew Rhys (Perry Mason)

Bedste kvindelige skuespiller i en musical-/komedieserie

Lily Collins (Emily in Paris)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Elle Fanning (The Great)
Jane Levy (Zoey’s Extraordinary Playlist)
Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)

Bedste mandlige skuespiller i en musical-/komedieserie

Don Cheadle (Black Monday)
Nicholas Hoult (The Great)
Eugene Levy (Schitt’s Creek)
Jason Sudeikis (Ted Lasso)
Ramy Youssef (Ramy)

Bedste kvindelige hovedrolle i en miniserie, antologiserie eller tv-film

Cate Blanchett (Mrs. America)
Daisy Edgar-Jones (Normal People)
Shira Haas (Unorthodox)
Nicole Kidman (The Undoing)
Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

Bedste mandlige hovedrolle i en miniserie, antologiserie eller tv-film

Bryan Cranston (Your Honor)
Jeff Daniels (The Comey Rule)
Hugh Grant (The Undoing)
Ethan Hawke (The Good Lord Bird)
Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

Bedste kvindelige birolle i enhver serie eller tv-film

Gillian Anderson (The Crown)
Helena Bonham Carter (The Crown)
Julia Garner (Ozark)
Annie Murphy (Schitt’s Creek)
Cynthia Nixon (Ratched)

Bedste mandlige birolle i enhver serie eller tv-film

John Boyega (Small Axe)
Brendan Gleeson (The Comey Rule)
Daniel Levy (Schitt’s Creek)
Jim Parsons (Hollywood)
Donald Sutherland (The Undoing

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: