Årets Robertnomineringer er nu offentliggjort

Af: Lou von Brockdorff

Lørdag den 6.februar bliver den danske Oscar, altså Robertprisen, uddelt til 2020s bedste film og præstationer.

Selvom 2020 på mange måder var et forfærdeligt filmår, var det en succes for mange danske film, da danskerne strømede i biografen og især så ‘Druk’ og ‘Retfærdighedens ryttere’. Men også film som ‘Klovn: The Final’, ‘Erna i krig’, ‘Vores mand i Amerika’ og ‘Shorta’ trak mange folk i biografen.

‘Retfærdighedens ryttere’ og ‘Druk’ har i år fået flest nomineringer, med henholdsvis 15 og 12 nomineringer – hvor Mads Mikkelsen er nomineret for bedste hovedrolle, for begge sin præstationer i de to film. Derudover er hans 3 medspillere i ‘Druk’, Lars Ranthe, Thomas Bo Larsen og Magnus Millang alle nomineret for bedste birolle.

Lige efter de to film, kommer ‘Shorta’ ind med 11 nomineringer, hvilket er utroligt flot, for en forholdsvis smal film, lavet af filmdebutanter.

På serie-fronten er det serien ‘Efterforskningen’ som har flest nomineringer med 5 stykker af slagsen.

Du kan se hele listen med de nomineret her:

ÅRETS DANSKE SPILLEFILM

●      Druk

●      En helt almindelig familie

●      Retfærdighedens ryttere

●      Shorta

●      Vores mand i Amerika

ÅRETS TV-SERIE

●      Efterforskningen

●      Når støvet har lagt sig

●      Scandinavian Star

●      Ulven komme

●      Vilde vidunderlige Danmark

ÅRETS KORTE TV-SERIE

●      32

●      Cold Hawaii

●      Julefeber

●      Noget om Emma

●      SEX

ÅRETS BØRNE- & UNGDOMSFILM

●      Blokhavn

●      Drømmebyggerne

●      En helt almindelig familie

●      Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal

●      Malous jul

ÅRETS INSTRUKTØR

●      Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere

●      Christina Rosendahl / Vores mand i Amerika

●      Jeanette Nordahl / Kød & Blod

●      Malou Reymann / En helt almindelig familie

●      Thomas Vinterberg / Druk

ÅRETS ORIGINALE MANUSKRIPT

●      Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere

●      Anders Ølholm & Frederik Louis Hviid / Shorta

●      Ingeborg Topsøe / Kød & Blod

●      Malou Reymann / En helt almindelig familie

●      Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Druk

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE

●      Jacob Hauberg Lohmann / Shorta

●      Mads Mikkelsen / Druk

●      Mads Mikkelsen / Retfærdighedens ryttere

●      Mikkel Boe Følsgaard / En helt almindelig familie

●      Nikolaj Lie Kaas / Retfærdighedens ryttere

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE

●      Amanda Collin / Undtagelsen

●      Andrea Heick Gadeberg / Retfærdighedens ryttere

●      Bodil Jørgensen / De forbandede år

●      Danica Curcic / Undtagelsen

●      Trine Dyrholm / Erna i krig

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE

●      Elliott Crosset Hove / Kød & Blod

●      Lars Brygmann / Retfærdighedens ryttere

●      Lars Ranthe / Druk

●      Magnus Millang / Druk

●      Thomas Bo Larsen / Druk

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE

●      Lene Maria Christensen / Undtagelsen

●      Maria Bonnevie  / Druk

●      Sidse Babett Knudsen / Kød & blod

●      Sidse Babett Knudsen / Undtagelsen

●      Özlem Saglanmak / Shorta

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE – TV-SERIE

●      Andreas Jessen / ALFA

●      Bjarne Henriksen / Ulven kommer

●      Jesper Groth / Sygeplejeskolen III

●      Lars Ranthe / Friheden II

●      Søren Malling / Efterforskningen

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE – TV-SERIE

●      Asta Kamma August / SEX

●      Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Ulven kommer

●      Karen-Lise Mynster / Når støvet har lagt sig

●      Laura Christensen / Efterforskningen

●      Lene Maria Christensen / Friheden II

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE – TV-SERIE

●      Jens Jørn Spottag / Sygeplejeskolen III

●      Joachim Fjelstrup / Julefeber

●      Peter Frödin / Julefeber

●      Peter Plaugborg / Ulven kommer

●      Pilou Asbæk / Efterforskningen

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE – TV-SERIE

●      Anette Støvelbæk / Sygeplejeskolen III

●      Bodil Jørgensen / Julefeber

●      Christine Albeck Børge / Ulven kommer

●      Emma Sehested Høeg / Limboland

●      Pernilla August / Efterforskningen

ÅRETS ENGELSKSPROGEDE FILM

●      1917  / Instr.: Sam Mendes, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S

●      A Hidden Life / Instr.: Terrence Malick, Distr.: SF Studios

●      Little Women / Instr.: Greta Gerwig, Distr.: SF Studios

●      MANK / Instr.: David Fincher, Distr.: Angel Films A/S – subdistributør for NETFLIX

●      The Lighthouse / Instr.: Robert Eggers, Distr.: United International Pictures

ÅRETS IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM

●      Portræt af en kvinde i flammer / Instr.: Céline Sciamma, Distr.: Camera Film

●      Søstrene Gusmãos usynlige liv / Instr.: Karim Aïnouz, Distr.: Camera Film

●      The Farewell / Instr.: Lulu Wang, Distr.: Angel Films A/S

●      Til Sama / Instr.: Waad Al-Kateab, Distr.: Øst for Paradis

●      Weathering With You / Instr.: Makoto Shinkai, Distr.: Camera Film

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: